Od kiedy można nosić w chuście
Pytanie dotyczące chustonoszenia, które często mi zadajecie brzmi: od kiedy można
nosić w chuście i kiedy jest najlepszy moment na naukę chustonoszenia?
Uznałam, że to dobry temat na pierwszy wpis. Zatem, najprościej mówiąc, w oparciu o teorię można nosić w chuście od urodzenia.
I tym sposobem mogłabym zamknąć temat, bo owszem, to prawda. Tylko ta prawda nie jest jedyna i nie jest właściwa dla każdego przypadku.
Owszem, znam historie mam, które do porodu jechały z chustą w torbie, i już w pierwszej dobie „motały” swoje maluszki. Jednak są to raczej rzadkie przypadki i to, że w teorii coś jest dostępne, nie znaczy, że to najlepsza opcja dla każdego.
Mogłabym w oparciu o własne doświadczenia napisać, że można nosić od 2 miesiąca, bo tak u mnie zaczęła się droga chustowa, jednak znów byłaby to jedna z możliwości.
Zatem kiedy jest ten właściwy moment na rozpoczęcie noszenia w praktyce?
Ten moment jest wtedy, kiedy czujecie, że to już i chusta musi zagościć w Waszej codzienności.
Kiedy Wasze maleństwo spędza na Was tak dużo czasu, że zaczyna brakować go na zadbanie o swoje podstawowe potrzeby.
Ten moment jest wtedy, kiedy wózek to przestrzeń, która budzi sprzeciw i wyraźny protest maluszka, co skutecznie zniechęca Was do wychodzenia z domu.
To wtedy, gdy każda próba wózkowego spaceru kończy się ucieczką przed wzrokiem przechodniów, którzy być może już dzwonią po odpowiednie służby, bo jak to tak „wyje w wózku”?
Ten moment jest wtedy, gdy najlepiej czujecie się, tuląc swojego maluszka i on wtedy zasypia
spokojnie, a Wy nie chcecie go odkładać, tylko czerpać z tej bliskości i czułości jak najwięcej.
Ten moment jest wtedy, kiedy każda próba odłożenia kończy się płaczem, a Wasz kręgosłup i ręce już nie dają rady.
Ten moment jest wtedy, kiedy wiecie, że chusta może być pomocna w różnych sytuacjach i czujecie się gotowi na naukę wiązania.
Ten moment jest też wtedy, kiedy uwielbiacie aktywność, wędrówki, plenery i chcecie te aktywności praktykować z niemowlęciem.
Ten Wasz moment może pojawić się już w pierwszych dniach po porodzie, a może przyjść po kilku czy kilkunastu tygodniach, i to zawsze będzie ten, od którego można zacząć.
Wiem, że wielu rodziców czuje się pewniej i bezpieczniej, kiedy dostanie konkret, coś w rodzaju
instrukcji „od… do…”. I chociaż nie jestem zwolenniczką schematów, to stworzyłam taki mini kompas również dla Was.
A zatem – od kiedy?
- Od narodzin.
- Od wagi noworodka powyżej 2-2,5 kg.
- Kiedy brak jest przeciwwskazań medycznych dla maluszka (więcej o przeciwwskazaniach napiszę niebawem), a jest ich naprawdę niewiele 😉
- Kiedy rodzic czuje się na siłach – i tu bardzo chcę podkreślić, że noszą zarówno Mamy, jak i Tatusiowie. Co oznacza, że nawet jeśli Mama jeszcze nie czuje się gotowa, Tata z powodzeniem może nosić i czerpać z tego ogromną radość, budować relacje i wzmacniać swoje kompetencje. O noszeniu z punktu widzenia Taty, obiecuję też więcej napisać 🙂
- Dobry moment jest wtedy, kiedy już troszkę zdążyliście się poznać z waszym maleństwem i ze sobą w nowej roli oraz jesteście gotowi zaprosić mnie do Was na wspólne 2 godziny nauki.
*Zdjęcie wykonane podczas konsultacji, umieszczone za zgodą. Na zdjęciu Barbara Borowicz z córeczką w wiązaniu kangurek.